Denna artikel är lite äldre! Här hittar du vårt aktuella kursutbud.
Berghs Morning Routine - Planning med Annika Rehn Frobell
Människor blir allt mer oemottagliga för kommersiella budskap och därför allt svåra att engagera. Eller? Vad är planning egentligen och på vilket sätt kan det hjälpa marknadsförare och kommunikatörer att knyta människor och varumärken närmare varandra?
Detta är ett seminarium med Annika Rehn Frobell på Lowe Brindfors tar oss med på en tur i planningens nyfikna och optimistiska värld.
Annika är Planning Director på Lowe Brindfors och kursansvarig för kursen Strategic Planning and Insights på Berghs. Hon har gedigen erfarenhet av planning för varumärken i olika branscher både i Sverige, Norden, Europa och globalt. Varumärken med mer komplexa tjänsteerbjudanden, för både B2C och B2B, går som en röd tråd genom Annikas CV med exempel som Ericsson, Vodafone, Electrolux och för närvarande Telenor, Swedbank och Trygg-Hansa.
Relaterade artiklar
Så får du kollegorna att få upp ögonen för internkommunikation
Internkommunikation gör skillnad – men hur får vi fler att förstå det? Här är Jenny Forss tips.
Hållbarhetskommunikation som funkar – från fakta till handling
Problemet är i regel inte hållbarhetsarbetet i sig – utan hur vi kommunicerar det. Helena Björklund och Olof Gränström hjälper oss att förstå mer.
3 tips för starkare kriskommunikation
Dags att bli proaktiv! När en kris bryter ut är det ont om tid och lätt att ta fel beslut. Helena Söderblom delar med sig av några tips.