Nyhet!Användarcentrerad innehållsstrategi med AI
- —Scope, mätpunkter och mål
- —Målgrupper och användarbeteenden
- —Modeller, arbetssätt och generativ AI

Denna kurs ger dig verktygen för att utveckla en innehållsstrategi som möter både användarnas och organisationens behov. Generativ AI hjälper oss att effektivisera de praktiska momenten och vi får besök av gästlärare som är experter inom flera av områdena vi täcker.
- Format
- Dagtid
- Plats
- Bobergsgatan 48, Stockholm
- Pris
- 28 500 SEK (exkl. moms)35 625 SEK (inkl. moms)
- Ansök senast
- Onsdag 14 maj
- Start
- Torsdag 23 oktober
- Slut
- Fredag 7 november
Se mer info om tider och datum
*Din ansökan blir bindande först när du blivit erbjuden en plats och sedan har tackat ja.
På kursen får du de verktyg du behöver för att skapa en effektiv digital innehållsstrategi. Generativ AI hjälper oss att effektivisera övningar och moment genom hela kursen.
Efter att ha lärt dig grunderna i strategi och hur generativ AI fungerar kommer du att göra en webbplatsanalys och en enkel konkurrentanalys med generativ AI. En UX-writer besöker oss för att berätta om fördelarna med ett användarcentrerat arbetssätt och vi får prova på att göra ett användningstest. Du kommer också att lära dig att skapa en enkel och effektiv tonalitetsguide.
Därefter fokuserar vi på att förstå våra befintliga besökare och hur vi håller våra intressenter engagerade. Vi går igenom mätpunkter och hur man väljer KPI:er. Du får även bygga en egen dashboard i Looker Studio för att träna på visuell presentation av data.
Du kommer också att lära dig att utöka dina målgrupper och utforska nya kanaler. Vi avslutar med att skapa projektplaner och kommunikationsplaner samt tränar på att presentera och förankra våra strategier.
Målet är att ge dig kunskap att utveckla och anpassa strategier för framtidens digitala landskap. Du får tillfälle att träna på att presentera och förankra din strategi hos kollegor eller ledningsgrupp vilket är avgörande för att få resurser att omsätta strategin i verkligheten.
Det här får du
- Sätta scope och välja mätpunkter.
- Användarcentrerat arbetssätt (UX och användningstester).
- Metoder för att hitta nya användare i rätt kanaler.
- Använda generativ AI som bollplank och verktyg.
- Beprövade modeller och arbetssätt.
- Framgångsfaktorer och vikten av intern förankring.
- Uppföljning och rapportering, skapa din egen dashboard i Looker Studio.
För att få ut maximalt av den här kursen bör du ha erfarenhet av innehållsarbete för webb. Du bör även känna till vad begrepp som till exempel SEO, KPI:er och målgruppssegmentering innebär. Du som idag inte jobbar med innehållsfrågor men brinner för kommunikation och vill avancera till innehållsstrateg är givetvis också mycket välkommen.
Generativ AI hjälper oss att effektivisera övningar och moment genom hela kursen. Jag kommer använda ChatGPT men du kan använda det verktyg din organisation har eller som du själv är van vid.
Inga förkunskaper krävs, jag guidar dig löpande, men skapa gärna ett konto innan du kommer till kursen.
- Ämne
- Strategi & analys
- Nivå
- Professional
- Format
- Dagtid
- Språk
- Svenska
- Plats
- Bobergsgatan 48, Stockholm
- Pris
- 28 500 SEK (exkl. moms)35 625 SEK (inkl. moms)
- Ansök senast
- Onsdag 14 maj
- Start
- Torsdag 23 oktober
- Slut
- Fredag 7 november
- Lektionstid
- 24 timmar
- Egna studietimmar
- Ca 5 timmar
- Kursdatum
Torsdag 23/10, fredag 24/10 och torsdag 6/11, fredag 7/11, kl 9.00-16.00
Behöver jag några förkunskaper?
För att få ut maximalt av den här kursen bör du ha erfarenhet av innehållsarbete för webb. Du bör även känna till vad begrepp som till exempel SEO, KPI:er och målgruppssegmentering innebär. Du som idag inte jobbar med innehållsfrågor men brinner för kommunikation och vill avancera till innehållsstrateg är givetvis också mycket välkommen.
Kursen ges på svenska.
Skicka också med
På denna kurs krävs det inga ansökningshandlingar.
När får jag besked om jag kommit in?
På denna kurs gäller löpande antagning och principen först till kvarn. Din ansökan är bindande först efter att du tackat ja till kursen via mailbekräftelsen som skickas ut. Det innebär att du är garanterad en plats i och med din anmälan under förutsättning att vi fortfarande har platser kvar att erbjuda.
Kursintyg
Efter genomförd kurs (och minst 80% närvaro) utfärdas kursintyg.
Vad kostar kursen?
Studieavgift exkl. moms
28 500 kronor
Studieavgift inkl. moms
35 625 kronor
Tillkommande kostnader
Du behöver ta med egen dator. Information om det AI-verktyg som du behöver installera/skapa användarkonto för kommer att skickas till dig som är anmäld i god tid innan kursstart.
Vanliga frågor
Hittar du inte svaret på din fråga eller vill ha mer information? Här hittar du svaren på de vanligaste frågorna om Berghs kurser.
Kursansvarig

Lisa Bydler
Konsult på Curious Mind
Tidigare kursdeltagare
Relaterade artiklar
Kursen gav Sandra nyckeln till att använda sociala medier framgångsrikt
Här berättar Sandra Axell Katouzi, marknadschef på Skansen, om sitt jobb och Berghs intensivkurs Bygga varumärke i sociala medier.
5 tips på hur du tar datadrivna beslut inom marknadsföring
Ignacio Varas är kursansvarig för Datadriven marknadsföring Start på Berghs. Här delar han en steg för steg-guide.
Kursnyheter på Berghs!
Har du undrat vad det finns för nya spännande kurser på Berghs? Då kan vi glatt meddela att vårt utbud har fått tillökning.
Frågor om kursen?
Kontakta oss om du har några frågor!
